PREMIANȚII ANULUI 2016

Inapoi la stiri

PREMIANȚII ANULUI 2016

Vineri, 16 decembrie 2016, în sala mare de spectacole a Palatului Culturii a avut loc Gala Premiilor Municipiului Bistrița. Ediția cu numărul IX,  cea mai importantă gală a municipiului, a reunit personalităţi ale vieţii publice locale, oameni frumoşi în spirit, care împărtăşesc aceleaşi valori şi alcătuiesc comunitatea acestui oraş.

 A fost o seară specială deoarece, o dată pe an, cei mai  valoroşi cetăţeni ai municipiului Bistriţa, începând cu elevii care au obţinut premii la olimpiade, sportivii, oamenii de cultură sau cei care excelează în domeniile economice sau ştiinţifice au fost răsplătiți pentru munca și performanțele lor. 

Edilul municipiului Bistrița, ing. Ovidiu Teodor Crețu, a fost cel care a avut primul cuvânt în deschiderea manifestării din acest an, oferind primul premiu unui tânăr valoros, care a făcut cunoscut municipiul Bistrița în țară și în lume prin performanțele lui la olimpiadele naționale și internaționale - Petrușca Sergiu, elev la Colegiul Național ”Liviu Rebreanu”. 

Au urcat mai apoi pe scena Pop Augustin - director LPS pentru a-i premia pe sportivii anului 2016, Dorel Cosma - director Palatul Culturii Bistrița, pentru a-i premia pe oamenii de cultură ai acestui an și Camelia Tabără - ISJ. BN, pentru a-i premia pe toți elevii cu performanțe deosebite în anul 2016. 

Pe tot parcursul acestui eveniment special atmosfera a fost întreținută de membrii formației ”Take 5” din Cluj-Napoca, tineri valoroși care au reușit, prin cântecele interpretate, să destindă publicul bistrițean, chiar și pentru câteva minute.

Aici puteți găsi și numele premianților din acest an:

Secțiunea Sport

Csengeri Monica – antrenor Chivu Adrian

Loc I și Loc III Campionatul European de Haltere Seniori

Sîncrăian Gabriel – antrenor Fătu Ovidiu

-Loc I și 2 Locuri II Campionatul European de Haltere Seniori

 Mustaţă Liana componentă a Clubului sportiv Ilyo Bistriţa– antrenor Muthi Marius

Loc I Campionatul European  de Taekwondo cadeți

Szocs Bernadette  

Loc III - Campionatul European de Tenis de Masă, Seniori Dublu mixt

 Clapa Andreea

Loc I - Campionatul European de Tenis de Masă, Juniori I fete

 Plăian Tania

Loc I - Campionatul European de Tenis de Masă, Juniori Dublu Fete

Loc III - Campionatul European de Tenis de Masă, Juniori II Dublu Mixt

Loc III - Campionatul European de Tenis de Masă, juniori I Echipe

 Varga Krisztina

Loc III - Campionatul European de Tenis de Masă, Juniori II echipe

 Crișan Adrian

Participare la 5 Olimpiade consecutive la disciplina Tenis de masă 

Sîngeorzan Dragoș - antrenor Radu Sângeorzan

Loc I - Campionatul European de Karate Kyokushin Seniori

Drăgan Mihai – antrenor Sebastian Sorin Arjoca

Loc I - Campionatul European de Kickboxing Seniori

Dobraniș Darius -  antrenor Teodor Vîrtic

Vicecampion European pe Echipe la Go – Subotica, Serbia

Locul VI, Japan Go Congress, Takarazuka, Japonia

Campion Național Tineret -București

Dobraniș Denis -  antrenor Teodor Vîrtic

 

Vicecampion European pe Echipe la Go – Subotica, Serbia

Locul II Osaka Go Camp, Osaka, Japonia

Campion Național Go sub 14 ani

DANS SPORTIV

Locu I Diamond Cup Kranj Open Standard, Slovenia

Echipa de handbal CSM Bistrița, antrenori- Horațiu Pașca și Radu Moldovan

Promovare în Super Liga de Handbal

Echipa de gimnastică CSM Bistrița, antrenori Pop Augustin și Pop Liviu

Loc II Campionatul Național de Seniori

Echipa de gimnastică LPS, antrenori Pop Augustin și Pop Liviu

Loc I la Campionatul Național de Juniori

Ştiinţă şi economie:

Oniță Dinu Gheorghe

A obţinut diploma de doctor în anul 2016, în domeniul Educației fizice și a Sportului cu lucrarea „Integrarea elevilor cu deficiențe asociate prin mijloacele voleiului adaptat“

 

Secțiunea cultură

Purja Lenuța

Activă promotoare a valorilor locale şi a municipiului Bistriţa, a luptat pentru păstrarea și conservarea folclorului bistrițean, înființând în județ diverse grupuri folclorice la Târlișua, Corvinești și Bistrița

A colaborat cu Grigore Leșe, a înregistrat cântece împreună cu Orchestra de Muzică Populară Radio, a imprimat o varianta a Mioriței cu noduri, considerată de artiști foarte valoroasă.

A obținut premii la concursuri naționale și internaționale de folclor fiind revelația Festivalului Doinei de la Chișinău.

A înființat la Madrid ansamblul folcloric “ Românașul de Madrid” .

 

 

George Mircea

Artist valoros, unanim apreciat de critica de gen, a avut expoziții personale și de grup de pictură la Hunedoara, București, Deva, Alba Iulia, Venezia

A participat în cadrul proiectului ABEL, prin expoziții la Galeria ASE, București, expoziția Zece Elegii de la Galeria Ellite ART, București și ABEL 8 - organizată cu ocazia Zilei Naționale de 1 Decembrie la Venezia.

Sever Moldovan

A realizat expoziția Pontius Urbis susținută cu ocazia Zilelor Bistriței, 2016.  A participat la expoziții personale și de grup de pictură la Hunedoara, București, Deva, Alba Iulia și Venezia.

 

Macedon Retegan

A realizat expoziția „Sfârșitul începutului” organizată la Muzeul Județean cu ocazia împlinirii a 60 de ani de viață și 40 de ani de muncă artistică.

Expoziții personale și de grup de pictură la Hunedoara, București, Deva, Alba Iulia și Venezia.

 

Victoria Fătu Nalațiu

Artist plurivalent, unanim apreciată la nivel național și internațional, a obținut numeroase premii printre care amintim:

Premiul Internațional Corona, martie 2016

Premiul pentru francofonie, mai 2016

A participat la expoziția de grup la Paris, Galeria Thullier, tema “Visul”

A participat expoziția de grup la Paris, Galeria Thullier

A expus la Muzeul Ostrovsky din Moscov,  Galeria Khors, poezie și pictură

 

Secţiunea diverse

 

Antal Annamaria

Coregraf al trupei Lotus Dance Studio Bistriţa cu care a câştigat numeroase competiţii de gen, printre care amintim:

Locul I și III la Concursul Internaţional ESDU Dance Star România și calificare la Mondial Porec, Croația

Locul I la Acro Dance, Campionatul Mondial  Porec, Croaţia

Loc II Majo Dance Romanian Dance Cup

 

Trupa de teatru Corint

Participare și premii la festivaluri internaționale de teatru și poezie, concursuri, târguri de carte, activități artistice în spații neconvenționale

Premiul pentru cea mai buna piesă, cea mai buna coregrafie și cea mai buna muzică la  Festivalul Internațional de Teatru Francofon, Belgrad

Premiul pentru regie, premiul pentru costume și scenografie la Festivalul Internațional de Teatru pentru Tineri, Cluj -Napoca

Premiul pentru cea mai bună interpretare – Răzvan Bărbos

 

 

 

Malaquena Salerosa

 

formaţia de dans sportiv alcătuită din 10 perechi, antrenată de binecunoscuta antrenoare Florica Buduşan şi Horațiu Berengea

Campioni naţionali la secţiunea Standard,

semifinaliştila CampionatulMondialdin Stuttgart, Germania

 

 

Turlaș Vlad Darius și Coșug Miruna Alexandra

 

Premii la concursuri naționale de dans sportiv :

Loc I Open Basic Standard - Cupa Cetate Ardud, Cupa Floris Bistrița, Cupa Clujului,  Cupa Latino Standard Angels,

 

Premii la concursuri internaționale :

Loc II –  WDSF International Timișoara Open Standard

 

 

       Loc III  Transilvania Grad Prix Sibiu- International Open Standard

 

 

Bumbu Paul George și Sălăgean Diana Izabela

 

Premii la concursuri naționale și internaționale de dans:

Vicecampioni naționali clasa C secțiunea standard 14-15 ani

Loc II Campionatul Național al României pe Clase, Clasa C 14-15 ani

 

Secțiunea educație

Domniți Alina Florina – elevă la Colegiul Național “Andrei Mureșanu” , profesor Mureșan Maria

Premiul I Olimpiada Națională de Economic, administrativ, comerț

Turcu Andreea Lăcrămioara – elevă la Colegiul Național “Andrei Mureșanu”, profesor Mureșan Maria

Mențiune Olimpiada Națională Economic, administrativ, comerț

 Badiu Anca – elevă la Colegiul Național “Liviu Rebreanu”, profesor Gălățan Susana

Mențiune Olimpiada Națională de Informatică

Stângu Matei Constantin – elev la  Colegiul Național “Liviu Rebreanu”, profesor Gălăţan Susana

Menţiunela Olimpiadanaţională de Tehnologia Informației

 

Bodnariu Iulia Maria – elevă la Colegiul Național “Liviu Rebreanu”, profesor Țirău Liana

Mențiune Olimpiada Națională de Biologie

 

Cătinean Sonia  Claudia– elevă la Colegiul Național “Liviu Rebreanu”, profesor Onciu Silviu                                    

Premiul III Olimpiada Națională de Limba germană modernă – Proba de eseu

 

Plaian Tania Ioana – elevă la Colegiul Național “Liviu Rebreanu”, profesor Rai Anca

Premiul III Olimpiada Națională de Limba germană modernă – Proba de proiect

 

Șfagău Patricia Ioana – elevă la Colegiul Național “Liviu Rebreanu”, profesor Nistea Domnița

  Mențiune Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă- Proba de eseu

 

Vălean Andrada Dănuța – elevă la Colegiul Național “Andrei Mureșanu”, profesor  Iurișniți Cristina

Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice - Limba Franceză

 

  Muller Agnes – elevă la Colegiul Național “Andrei Mureșanu”, profesor Sztankovszky Eniko Zsuzsanna

  Mențiune Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară “Mikes Kelemen

 Cindrea Dara Teodora – elevă la Colegiul Național “Liviu Rebreanu”, profesor Molnar Alina

 Mențiune Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română

 

 Cilean Alexandra Elena– elevă la Colegiul Național “Liviu Rebreanu”, profesor Fulga Daniela

 Mențiune Olimpiada Națională Lectura ca Abilitate de Viață

 Stupinean Larisa Cristina – elevă la Colegiul Național “Liviu Rebreanu”, profesori Fulga Daniela, Coman Rodica

 Mențiune Olimpiada Națională de Lingvistică “Solomon Marcus”

 Hărănguș Sebastian – elev la Colegiul Național “Liviu Rebreanu”, profesori Molnar Alina, Chiciudean Nastasia

 Mențiune Olimpiada Națională de Lingvistică “Solomon Marcus”

 Guzu Cristiana – elevă la Școala Gimnazială nr. 1 Bistrița, profesori Trombițaș Cristina, Crăciunaș Rodica

 Mențiune Olimpiada Națională de Lingvistică “Solomon Marcus”

Grecu Alexandru – elev la Liceul de muzică “Tudor Jarda”, profesor Pop Ilie Valentin

Premiul II  Olimpiada Națională de Chitară Clasică

Timoce Alex Bogdan – elev la Liceul de muzică “Tudor Jarda”, profesor Lepădatu Cristian Mihail

Premiul III Olimpiada Națională de Pian

Filip Aurelian Mihai – elev la Liceul de muzică  “Tudor Jarda”, profesor Țigănilă Ioan Marin

Mențiune Olimpiada Națională de Canto Clasic

Kelemen Andreea Izabella – elevă la Liceul de Arte Plastice Corneliu Baba, profesor Trif Cristina

Premiul III Olimpiada Națională de Ceramică

Pop Emanuel Alexandru – elev la Liceul de Arte Plastice Corneliu Baba”, profesor Coman Marian

Mențiune Olimpiada Națională de Grafică

Suciu Paula – elevă la Liceul de muzică “Tudor Jarda”, profesor Mărginean Raluca

Premiul III Olimpiada Națională de Teoria și practica instruirii și evaluării

 Zinveliu Andrei – elev la Colegiul Național “Liviu Rebreanu”, profesor Coman Lazăr

Mențiune Olimpiada Națională de Religie

Szekely Hunor – elev la Colegiul Național “Andrei Mureșanu”, profesor Levai Ileana

Mențiune Olimpiada Națională de Religie Maghiară

Micu Alexandra Maria – elevă la Liceul cu Program Sportiv Bistrița, profesor Săplăcan Cornel

Menţiunela OlimpiadaNaţionalăde Pregătire Sportivă Teoretică

 

Doris Cosma